--advertisement--

List of All Senators Elected in 2019 Elections for National Assembly

Since the conclusion of the 2019 February 23 National Assembly elections, the whole 109 seats of the NAE have been occupied. Kashim Shettima who is the outgoing State governor of Borno State has been re-elected to represent Borno Central in the Senate.

The inauguration of into the Nigerian Senate on Friday, July 26, 2019, Benjamin Uwajumogu was also inaugurated into the senate making the All Progressives Congress (APC) have an upper lead in the upper legislative chamber.

List of All Senators Elected in 2019 Elections for National Assembly

109 seats o far in the chamber has now been occupied, APC claims 64 seats while the main opposition Peoples Democratic Party (PDP) won only 44 seats.

Compiled below is the complete list of all Senators elected for the 9th Senate:

1. Utazi Godfrey Chukwuka (PDP) – Enugu North
2. Kalu Orji Uzor (APC) – Abia North
3. Oko Rose Okoji (PDP) – Cross River North
4. Degi Eremienyo Biobaraku Wangagra (APC) – Bayelsa East
5. Uche Lilian Ekwunife (PDP) – Anambra Central
6. Yusuf Abubakar Yusuf (APC) – Taraba Central
7. Gershom Bassey (PDP) – Cross River South
8. Fadahunsi Francis Adenigba (PDP) – Osun East
9. Micheal Ama Nnachi (PDP) – Ebonyi South
10. Nnamani Chimaroke Ogbonnia (PDP) – Enugu East
11. Adamu Mainasara Aliero Muhammad (APC) – Kebbi Central
12. Mpigi Barinada (PDP) – Rivers South East
13. Ya’U Sahabi (PDP) – Zamfara North
14. Ishaku Elisha Cliff (PDP) – Adamawa North
15. Mohammed Sani Musa (APC) – Niger East
16. Ali Ndume (APC) – Borno South
17. Akinyelure Patrick Ayo (PDP) – Ondo Central
18. Onyewuchi Ezenwa Francis (PDP) – Imo East
19. Folarin Teslim Kolawole (APC) – Oyo Central
20. Oriolowo Adelere Adeyemi (APC) – Osun West
21. Babba Ahmad Kaita (APC) – Katsina North
22. Adeyeye Clement Adedayo (APC) – Ekiti South
23. Isa Shuaibu Lau (PDP) – Taraba North
24. Danjuma Goje (APC) – Gombe Central
25. Ogba Joseph Obinna (PDP) – Ebonyi Central
26. Amos Bulus Kilawangs (APC) – Gombe South
27. Mustapha Ramoni Olalekan (APC) – Ogun East
28. Lawal Gumau (APC) – Bauchi South
29. Odebiyi Tolulope Akinremi (APC) – Ogun West
30. Akpan Bassey Albert (PDP) – Akwa Ibom North East
31. James Ebiowou Manager (PDP) – Delta South
32. Abdullahi Aliyu Sabi (APC) – Niger North
33. Sankara Danladi Abdullahi (APC) – Jigawa North West
34. Hassan Ibrahim Hadeija (APC) – Jigawa North East
35. Kwari Suleiman Abdu (APC) – Kaduna North
36. Dahiru Aishatu Ahmed (APC) – Adamawa Central
37. Alimikhena Francis Asekhame (APC)- Edo North
38. Abdullahi Kabir (APC) – Katsina Central
39. Gabriel Suswam (PDP) – Benue North East
40. Mohammed Sabo (APC) – Jigawa South West
41. Ewhrudjakpo Lawrence (PDP) – Bayelsa West
42. Na Allah Bala Ibn (APC) – Kebbi South
43. Egwu Samuel Ominyi (PDP) – Ebonyi North
44. Bima Muhammad Enagi (APC) – Niger South
45. Nicholas Tofowomo (PDP) – Ondo South
46. Yaroe Binos Dauda (PDP) – Adamawa South
47. Thompson Sekibo (PDP) – Rivers East
48. Laah Danjuma Tella (APC) – Kaduna South
49. Barau Jibrin (APC) – Kano North
50. Adeola Solomon Olamilekan (APC) – Lagos West
51. Emmanuel Yisa Orker-Jev (PDP) – Benue North West
52. Boroface Robert Ajayi (APC) – Ondo North
53. Eyakenyi Akon Etim (PDP) – Akwa Ibom South
54. Jibrin Isah (APC) – Kogi East
55. Onor Sandy Ojang (PDP) – Cross River Central
56. Ovie Omo-Agege (APC) – Delta Central
57. Ahmed Lawan (APC) – Yobe North
58. Christopher Stephen Ekpenyong (PDP) – Akwa Ibom North West
59. Gaya Ibrahim Kabiru (APC) – Kano South
60. Enyinnaya Abaribe (PDP) – Abia South
61. Bomai Ibrahim Mohammed (APC) – Yobe South
62. Bulkachuwa Adamu Muhammad (APC) – Bauchi North
63. Abdullahi Abubakar Yahaya (APC) – Kebbi North
64. Remi Tinubu (APC) – Lagos Central
65. Jika Dauda Halliru (APC) – Bauchi Central
66. Umar Suleiman Sadiq (APC) – Kwara North
67. Stella Oduah (PDP) – Anambra North
68. Ordia Akhimienmona Cliffford (PDP) – Edo Central
69. Gobir Ibrahim Abdullahi (APC) – Sokoto East
70. Apiafi Jocelyn (PDP) – Rivers West
71. Patrick Abba Moro (PDP) – Benue South
72. Urhoghide Matthew Aisagbonriodion (PDP)- Edo South
73. Bamidele Micheal Opeyemi (APC) – Ekiti Central
74. Peter Nwaoboshi (PDP) – Delta North
75. Mandiya Bello (APC) – Katsina South
76. Alkali Saidu Ahmed (APC) – Gombe North
77. Osinowo Sikiru Adebayo (APC) – Lagos East
78. Gyang Istifanus Dung (PDP) – Plateau North
79. Ike Ekweremadu (PDP) – Enugu West (has been in service since )
80. Gaidam Ibrahim Alhaji (APC) – Yobe East
81. Rochas Okorocha (APC) – Imo West
82. Ifeanyi Ubah (YPP) – Anambra South
83. Kashim Shettima (APC) – Borno Central
84. Kola Ademola Balogun (PDP) – Oyo South
85. Kyari Abubakar Shaib (APC) – Borno North
86. Dimka Hezekiah Ayuba (APC) – Plateau Central
87. Benjamin Uwajumogu (APC) – Imo North
88. Yakubu Oseni (APC) – Kogi Central
89. Dino Melaye (PDP) – Kogi West
90. Ibrahim Shekarau (APC) – Kano Central (served as a former Kano State governor)
91. Sani Uba (PDP) – Kaduna Central
92. Ibikunle Amosun (APC) – Ogun Central
93. Shehu Abubakar Tambuwal (APC) – Sokoto South
94. Akwashiki Godiya (APC) – Nasarawa East
95. Ignatius Datong Longjan (APC) – Plateau South
96. Abdullahi Adamu (APC) – Nasarawa North
97. Bwacha Emmanuel (PDP) – Taraba South
98. Tanimu Philip Aduda (PDP) – FCT
99. Aliyu Wamakko (APC) – Sokoto North
100. Adetunmbi Olubunmi Ayodeji (APC) – Ekiti North
101. Lawali Hassan Anka (PDP) – Zamfara West
102. Buhari Abdulfatai (APC) – Oyo North
103. Orji Theodore Ahamefule (PDP) – Abia Central
104. Surajudeen Ajibola Basiru (APC) – Osun Central
105. Diri Douye (PDP) – Bayelsa Central
106. Mohammed Hassan (PDP) – Zamfara Central
107. Tanko Al-Makura (APC) – Nasarawa South (served Twice as Nasawa State givernor)
108. Oloriegbe Yahaya Ibrahim (APC) – Kwara Central
109. Ashiru Oyelola Yisa (APC) – Kwara South

Also on NN:  How To Start Dropshipping Business In Nigeria with Shopify (2020)

Related Reads:

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More